Czeremszyna – mówią o sobie „Podlaska Hodowla Muzyki Żywej”,

jeden z ciekawszych zespołów folkowych inspirujących się folklorem słowiańskim, głównie podlaskim. Powstał w listopadzie 1993 w Czeremsze, niewielkiej miejscowości na Podlasiu, z inicjatywy Barbara Kuzub-Samosiuk.

Podlasie, skąd pochodzi zespół, to specyficzny region, gdzie współżyje wiele kultur (m.in. polska, białoruska, ukraińska), co znajduje odzwierciedlenie w repertuarze kapeli. Od początku istnienia są to przede wszystkim pieśni ludowe w gwarze z Podlasia, ale nie tylko.

Płyta „Hulaj póki czas” została wybrana przez internautów folkowym fonogramem roku – "Wirtualne Gęśle" 2003, a płyta z 2008 roku pt.„Uśmiechnij się” zajęła drugie miejsce w głosowaniu Wirtualne Gęśle 2008 oraz pierwsze miejsce w kategorii najlepsza okładka. Środowisko skupione wokół kapeli od 1996 roku organizuje Festiwal "Z wiejskiego podwórza" (festiwal na wysokim poziomie i niepowtarzalnym klimacie).

W 2004 r. zespół zrealizował wspólny projekt muzyczny ze znanym muzykiem białoruskim Todarem /Zmicier Wajciuszkiewicz ps. Todar/. Zrealizowany projekt poświęcony został Puszczy Białowieskiej, a jego premiera miała miejsce w Białowieży. W 2009 roku artyści nagrali wspólną płytę, która została wydana w 2010 r. Płyta nosi tytuł "co na sercu ..."

Czeremszyna koncertowała w wielu miastach Polski oraz poza jej granicami: we Włoszech, Niemczech, Francji, w Szwecji, Belgii, Holandii, Rosji, na Łotwie, Litwie i Węgrzech oraz w Nepalu. Była też gościem wielu programów telewizyjnych: m.in. Swojskie klimaty, Hulaj dusza, U siebie, Tydzień, Nuty dla zakochanych, MTB, Kawa czy herbata, Animals.

Czeremszyna ma na swoim koncie sześć wydawnictw fonograficznych:

  • 1996 – MC „Czom ty ne pryszow”
  • 1998 – MC i CD „Źródło”
  • 2000 – MC i CD „...”
  • 2003 - MC i CD „Hulaj póki czas”
  • 2008 - CD „Uśmiechnij się”
  • 2010 – CD Czeremszyna/Todar „co na sercu …”

Kontakt: Barbara i Mirosław Samosiuk